AKTUALNOŚCI

Pierwsza seria spotkań informacyjnych dla mieszkańców

Rozpoczyna się pierwsza seria spotkań informacyjnych dla mieszkańców dotyczących nowego projektu PKM Południe. Łącznie zaplanowaliśmy 5 spotkań, które odbywać się będą codziennie od poniedziałku 4 kwietnia do piątku 8 kwietnia 2022 r. Wszystkie zlokalizowane są na terenach, przez które przebiegać ma nowa linia kolejowa. Dlatego pierwsze dwa spotkania odbędą się w Gdańsku, a pozostałe trzy w gminach Pruszcz Gdański, Kolbudy i Żukowo.

Dokładne lokalizacje i terminy poszczególnych spotkań można sprawdzić na plakacie:

Więcej informacji o planowanych spotkaniach można znaleźć na naszej stronie internetowej PKM Południe, w zakładce SPOTKANIA INFORMACYJNE.

Tam także znajduje się link do strony z zapisami na poszczególne spotkania.

Zainteresowani projektem PKM Południe mieszkańcy poszczególnych gmin nim objętych mogą wziąć udział w spotkaniach informacyjnych osobiście, po wcześniejszym zapisaniu się na wybrane spotkanie na ww. stronie. W związku z dużym zainteresowaniem, zwłaszcza na obu spotkaniach w Gdańsku, pierwotny limit miejsc na każdym z nich zwiększyliśmy z 50 do 70 osób.

Jednak nawet po wyczerpaniu się puli miejsc, każdy chętny będzie mógł śledzić nasze spotkania online i zadawać pytania za pośrednictwem czatu, dzięki transmisji na żywo na kanale YouTube PKM.

– Każdy projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jest transparentny – mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA. – Nie wyobrażam sobie, aby nowa linia kolejowa była projektowana bez udziału mieszkańców i przedstawicieli lokalnych społeczności, dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkania informacyjne, a dla osób, które nie mogą pojawić się osobiście organizujemy transmisje na żywo, gdzie każdy będzie mógł zadać pytanie i podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

infografika czas przejazdu

Aby każdy zainteresowany mógł jak najlepiej poznać PKM Południe i przygotować się do dyskusji o nim podczas spotkań, już 22 marca 2022 r. uruchomiliśmy specjalną stronę internetową w całości poświęconą temu projektowi. W poszczególnych zakładkach prezentujemy zarówno planowany przebieg nowej linii kolejowej, jak i proponowane lokalizacje przystanków, a także odpowiadamy na najczęstsze pytania, jakie w związku z tym projektem już otrzymywaliśmy.

Wśród licznych udostępnionych na naszej stronie materiałów znajduje się także szczegółowa prezentacja PKM Południe, pokazująca jaką drogę przeszedł ten projekt od pierwotnych 97 wariantów na etapie Studium Programowo-Przestrzennego Biura Rozwoju Gdańska, poprzez przekazane do PKM SA 4 warianty rekomendowane i 16 wariantów alternatywnych, aż po aktualny jeden rekomendowany wariant z dwoma opcjonalnymi korytarzami na odcinkach 1 i 5.

Natomiast dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć z czego wynika, że na danym odcinku PKM Południe linia ma biec na nasypie, wiadukcie, w wykopie lub tunelu (co pokazujemy na widocznej poniżej infografice aglomeracyjnego odcinka PKM Południe), udostępniliśmy pliki PDF ze szczegółowymi profilami podłużnymi poszczególnych odcinków projektowanej linii. Można się z nimi zapoznać na stronie internetowej PKM Południe w pozycji „Dokumentacja”, na dole zakładki O INWESTYCJI.

obiekty inżynieryjne PKM Południe

Warto też obejrzeć dostępny na kanale YouTube PKM film, który w zaledwie 3 minuty i w przystępny dla każdego sposób wyjaśnia czym jest projekt PKM Południe: