AKTUALNOŚCI

Regionalna część PKM Południe tematem trzeciego spotkania z mieszkańcami

Trzecie spotkanie informacyjne projektu PKM Południe odbyło się 6 kwietnia 2022 r. w Pruszczu Gdańskim i zgromadziło nieco ponad 30 osób stacjonarnie oraz około 130 osób online. Tym razem głównym tematem była rewitalizacja istniejącej ale nieczynnej obecnie linii kolejowej 229, która w PKM Południe określona została jako odcinek 4 tego projektu.

Linia kolejowa nr 229 (Pruszcz Gdański – Stara Piła) jest w zarządzie PKP Polskich Linii Kolejowych i znajduje się w jej strategii inwestycyjnej jako przeznaczona do modernizacji do 2030 roku. To stwarza możliwość jej wykorzystania – po wcześniejszej rewitalizacji przez PKP PLK – jako regionalnego odcinka PKM Południe, który połączyłby koleją między sobą aż trzy pomorskie gminy: Pruszcz Gdański, Kolbudy i Żukowo. Dodatkowo, dzięki 6,3-kilometrowej nowej linii łączącej Kowale ze Straszynem i Goszynem (odcinek 3 PKM Południe) wszystkie te gminy zyskałyby także bezpośrednie połączenie z aglomeracyjnym odcinkiem PKM Południe, tworząc jedną dużą i spójną sieć kolejową regionalno-aglomeracyjną.

I tę właśnie część projektu PKM Południe szczegółowo zaprezentowaliśmy obecnym na sali przedstawicielom lokalnych społeczności, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i pojawili się na spotkaniu w sali konferencyjnej hotelu Górski w Pruszczu Gdańskim. Nasi goście zgłaszając swoje propozycje do projektu tym razem zwracali uwagę przede wszystkim na:

  1. Weryfikację lokalizacji przystanków oraz dojść i dojazdów do nich w miejscach optymalnych dla każdej z miejscowości na trasie – projektanci zapewnili, że proponując lokalizację danego przystanku uwzględniają powstające na danym terenie nowe osiedla i osady.

  2. Zapewnienie bezpiecznych przejazdów kolejowych, tam gdzie one pozostaną lub zaprojektowanie bezkolizyjnych przejazdów (wiadukty, tunele) tam gdzie to możliwe – co będzie realizowane w porozumieniu ze wszystkimi samorządami na trasie odcinka 4.

Mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański, która graniczy z miastem Gdańsk w Kowalach dopytywali także o przeprowadzenie 3 odcinka linii PKM Południe przez ten teren oraz nad obwodnicą trójmiejską – co było także jednym z głównych tematów spotkania dzień wcześniej z mieszkańcami Gdańska. Nasi projektanci zanotowali wszystkie zgłoszone uwagi i obiecali raz jeszcze dokładnie przeanalizować ten odcinek w rozpoczętym właśnie drugim etapie prac nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym PKM Południe.

Zapis wideo drugiego spotkania informacyjnego PKM Południe dostępny jest na naszym kanale YouTube PKM:

Informacje o kolejnych planowanych spotkaniach wraz z linkiem do strony z zapisami na nie można znaleźć w zakładce SPOTKANIA INFORMACYJNE.

Wszystkich zainteresowanych projektem PKM Południe zapraszamy do skontaktowania się z nami przez dostępny na naszej stronie FORMULARZ KONTAKTOWY.