AKTUALNOŚCI

Od spotkania w Gdańsku Oruni rozpoczęła się 3 seria konsultacji projektu PKM Południe

Pierwsze spotkanie informacyjne trzeciej już tury konsultacji dotyczących projektu PKM Południe dla mieszkańców dzielnic Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Orunia Górna-Gdańsk Południe i Chełm już za nami. W nieco ponad dwugodzinnym spotkaniu zorganizowanym w hotelu Zatoka wzięło udział ponad 50 osób, a kolejnych 160 śledziło je w formie online, oglądając transmisję spotkania na żywo w Internecie.

Spotkanie zorganizowane zostało 14 listopada 2022 r., o godz. 17., tak jak podczas pierwszej tury, w łatwo dostępnym dla mieszkańców dzielnicy miejscu – Hotelu Zatoka przy Trakcie Św. Wojciecha. Frekwencja dopisała zarówno na spotkaniu stacjonarnym, jak i w opcji online. Na kanale YouTube PKM transmisję na żywo  oglądało 3-krotnie więcej osób niż było obecnych na sali.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej prezentacji przedstawionej przez projektantów przygotowujących Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe projektu o nazwie „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap II – Rozwój infrastruktury transportowej w południowej części Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot w powiązaniu z regionalną siecią kolejową Województwa Pomorskiego” (w skrócie: PKM Południe). Ich półgodzinna prezentacja pokazała wszystkim jaką drogę przeszedł ten projekt w porównaniu do poprzednich spotkań informacyjnych, które odbywały się w czerwcu b.r., a także jakie potoki pasażerskie przewidywane są na nowej linii kolejowej.

Podczas dyskusji, jaka rozpoczęła bezpośrednio po prezentacji, uczestniczący w spotkaniu mieszkańcy, radni i przedstawiciele lokalnych społeczności zadali kilkadziesiąt pytań. Dotyczyły one głównie konkretnych rozwiązań, jak np. zastosowanie ekranów akustycznych w miejscach gdzie norma hałasu mogłaby być przekroczona, jak również zagospodarowania terenów w pobliżu przystanków, czy też zaplanowanie konkretnych obiektów inżynieryjnych w rejonie ulicy Ptasiej. Pojawiły się też pytania o budowę bezkolizyjnych przejazdów na Oruni, zabezpieczenie przeciwpowodziowe, a także dalsze kroki, które musi przejść projekt od spotkań informacyjnych do realizacji. Projektanci nie tylko wyjaśnili wspomniane kwestie, ale również zapewnili, że budowa PKM Południe nie wpłynie negatywnie na realizację oczekiwanego od lat bezkolizyjnego przejazdu na Oruni. Potwierdzili to także uczestniczący w spotkaniu zastępca prezydenta Gdańska ds. Zrównoważonego Rozwoju i Inwestycji Piotr Grzelak i dyrektor Wydziału Projektów Inwestycyjnych U.M. w Gdańsku – Marcin Dawidowski.

Podczas całego spotkania mieszkańcy wykazali się znajomością nie tylko projektu PKM Południe, ale również pozostałych inwestycji realizowanych na terenie Gdańska. Mieszkańcy jasno zasygnalizowali potrzebę realizacji tej inwestycji, a uwagi i sugestie dotyczyły jedynie skrojenia projektu na miarę potrzeb Gdańszczan. 

– Mimo, że zrealizowaliśmy już dwie tury spotkań informacyjnych, mieszkańcy nadal pozytywnie zaskakują nas swoimi sugestiami i uwagami – mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA. – Widać, że zainteresowanie projektem nie słabnie, a propozycje i zadane pytania tworzą pole do merytorycznej dyskusji. Tym bardziej cieszy nas fakt, że w tej turze będziemy mieli okazje spotkać się jeszcze raz z mieszkańcami dzielnic i gmin, przez które w przyszłości ma prowadzić PKM Południe.

Każdy mieszkaniec, który chciałby być na bieżąco z projektem może zadać pytanie za pomocą formularza lub dołączyć do naszej facebookowej grupy PKM Południe – przy okazji wszystkich zainteresowanych projektem zachęcamy do dołączenia do niej.

Zapis wideo pierwszego spotkania informacyjnego 3 tury konsultacji dotyczących PKM Południe dostępny jest na naszym kanale YouTube:

Informacje o kolejnych planowanych spotkaniach można znaleźć w zakładce SPOTKANIA INFORMACYJNE.