Jak wzmocnić atrakcyjność kolei pasażerskiej dla użytkowników? Jak pogodzić ze sobą aspekty społeczne, środowiskowe i gospodarcze infrastruktury projektu PKM Południe? Poznaliśmy zwycięzców konkursu organizowanego przez samorządową spółkę Pomorska Kolej Metropolitalna SA (PKM) i Uczelnie Fahrenheita (FarU).
Zadaniem uczestników było uszczegółowienie rozwiązań zaprezentowanych w ośmiu projektach wybranych w I etapie. Prace musiały uwzględniać nie tylko aspekty funkcjonalno-przestrzenne, ale też społeczne, środowiskowe czy gospodarcze, w tym rozwiązania technologiczne nieodnoszące się do samego transportu. Warunkiem uczestnictwa w drugim etapie był również interdyscyplinarny skład grupy rozwijającej swoje koncepcje, w której musiał wziąć udział przynajmniej jeden student z każdej uczelni tworzącej FarU – Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. – mówiła prof. Lucyna Nyka, dziekan Wydziału Architektury PG.
Efekty drugiego etapu konkursu „Kolej na Południe” pozytywnie nas zaskoczyły. Rozbudowane koncepcje, innowacyjne rozwiązania, świeże spojrzenie młodych ludzi – to wszystko sprawiło, że komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Zróżnicowane wizje, z których każda kładzie nacisk na zupełnie inne kwestie, a jednocześnie łączą je liczne pro ekologiczne i pro pasażerskie rozwiązania, są tym czego nie tylko na Pomorzu, ale i w całej Polsce nam potrzeba. Nie można mówić o nowoczesnej komunikacji zbiorowej w przyszłości, jeżeli nie uwzględnimy już teraz odważnych wizji i nowoczesnych rozwiązań w takim projekcie jak PKM Południe. – podsumował Grzegorz Mocarski, prezes PKM
Konkurs „Kolej na Południe” miał też na celu wzmacnianie atrakcyjności kolei pasażerskiej dla użytkowników. Dla zwycięskich zespołów PKM SA ufundowała nagrody finansowe o łącznej wartości 20 tys. zł. -dodał Grzegorz Mocarski, prezes PKM
1 MIEJSCE – “Przesiądź się na kulturę!”
Gdańsk Łostowice – Świętokrzyska
AUTORZY: Patrycja Stawska, Małgorzata Maina, Agata Karczewska, Daria Szczygielska, Jakub Durawa, Patryk Pilszczyński
2 MIEJSCE – “Zielony Dywan”
Gdańsk Niepołomicka
AUTORZY: Sylwester Wilczak (PG) Dominika Wodeńko (PG) Martyna Sydorów (UG) Sandra Julke (GUMed) Aleksandra Wojciechowska (GUMed).
Szczegółowe opracowania koncepcji było poprzedzone badaniami dotyczącymi nawyków transportowych pasażerów, korzystania z infrastruktury PKM Południe, usług mających znaleźć się na przystanku oraz wskazania własnych przemyśleń w tej materii. Efektem wsłuchania się w głos mieszkańców jest projekt przystanku pełnego zieleni i rozwiązań przyjaznych środowisku. Oprócz takich kwestii jak wykorzystanie energii wiatrowej i fotokatalityczne systemy oczyszczania powietrza autorzy zadbali o odpowiedni rozwój najmłodszych proponując utworzenie ogrodów sensorycznych.
3 MIEJSCE – “Żółta wstążka”
Gdańsk Niepołomicka
AUTORZY: Marta Kloch (PG), Liudmila Matsisovich (PG), Julia Balewicz (PG), Wiktoria Kucharek (GUMed), Lion Ivaniushyn (UG).
Założeniem tego opracowania jest zachowanie jednolitej przestrzeni wokół przystanku dzięki systemowi kładek, z których każda spełnia inną, ale równie ważną rolę. Na przystanku znajdują się tereny rekreacyjne, punkt widokowy, a także przestrzeń siedlisk jeży i miejsce dla ptaków. Autorzy skupili się również na wyraźnej identyfikacji wizualnej infrastruktury PKM Południe i wykorzystaniu potencjału komercyjnego, który towarzyszy rozwojowi komunikacji zbiorowej.
Pełną wystawę zwycięskich prac można zobaczyć online pod tym linkiem.