AKTUALNOŚCI

O korzyściach projektu PKM Południe dyskutowali eksperci i samorządowcy

30 czerwca w siedzibie PKM SA odbyła się debata, zatytułowana PKM Południe – Kolejowe Korzyści, która zgromadziła samorządowców, ekspertów oraz radnych dzielnic, przez które przebiega planowany projekt. Spotkanie cieszyło się również dużym zainteresowaniem ze strony widzów online, którzy śledzili debatę na kanale YouTube.Współpraca PKM z miastem Gdańsk
Do tego, że PKM Południe to jeden z największych projektów w historii Gdańska nie trzeba nikogo przekonywać. Tym bardziej cieszy fakt, że radni miejscy jednogłośnie podjęli uchwałę, dotyczącą wejścia kapitałowego gminy Miasta Gdańska w ten projekt. „Doszliśmy do porozumienia, że gmina miasta Gdańska stanie się częściowym akcjonariuszem spółki PKM SA. Dzięki temu Miasto Gdańsk, będzie miało wpływ na to jak inwestycja będzie realizowana. Obecnie rozmawiamy na temat sfinansowania części projektowej PKM Południe.” – powiedział Leszek Bonna – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, dodając, iż: „Naturalnie o kosztach realizacji tego epokowego projektu będziemy jeszcze rozmawiać.
Z pewnością będą trudne rozmowy, ponieważ będzie to inwestycja o ogromnej wartości. Szacujemy, że może ona pochłonąć ok. 2 miliardów złotych, więc wymagany wkład własny będzie wynosił 300 milionów złotych.”

Debatę online na kanale YouTube Pomorskiej Kolei Metropolitalnej śledziło ponad 400 osób.

Szansa na miasto 15 minutowe
Dzięki budowie PKM Południe, dzielnice objęte projektem przestaną być wyłącznie tzw. „sypialniami”. Podczas debaty Piotr Grzelak – Wiceprezydent Miasta Gdańska podkreślił ich nowe funkcje: „Południowe dzielnice Gdańska często borykają się z tym, że są jednofunkcyjne, to się zmienia, ale na pewno PKM Południe doprowadzi do radykalnej zmiany. Pojawią się nowe funkcje usługowe, które pozwolą mieszkańcom załatwić więcej spraw w obrębie dzielnicy” – powiedział Prezydent Grzelak. Skłaniamy się do koncepcji miasta, w którym każdy mieszkaniec powinien w ciągu 15 minut mieć możliwość dojścia do miejsca pacy, usług, handlu, gastronomii czy terenów rekreacyjnych. Jak twierdzi profesor Lorens – architekt Miasta Gdańska: „Przystanki PKM Południe idealnie wpisują się w ideę miasta 15-minutowego
i dopełniają ją”. Naturalnie takie zmiany nie mogły zajść bez głosu mieszkańców, ponieważ jak twierdzi profesor Lorens – „Im bardziej szczegółowo o tym rozmawiamy, tym większe różnego rodzaju dyskusje będą na ten temat”.

Ukształtowany rdzeń metropolii
Dotychczasowe dwa największe projekty kolejowe ukształtowały rdzeń komunikacyjny w Trójmieście
i okolicy. „Musimy pamiętać o tym, że PKM i SKM jako rdzeń metropolii są tylko lokomotywą, ale sama lokomotywa w branży kolejowej to za mało, żeby osiągnąć sukces. Potrzebne są nam wagony będące kolejnymi projektami”. – podkreślił profesor Wołek – ekspert kolejowy z Uniwersytetu Gdańskiego.

Przewozy na trasie PKM Południe największymi w kraju
Projekt PKM Południe będzie czymś przełomowym, w kwestii przewozów pasażerskich co w swojej wypowiedzi podkreślił Prezes PKP SKM w Trójmieście – Maciej Lignowski: „Jestem przekonany, że rozwój linii kolejowej w Gdańsku na górny i południowy taras, spowoduje że potok podróżnych wzrośnie”, dodając: „Jeżeli mamy teraz do czynienia z sytuacją, że na górnym tarasie Gdańska mieszka kilkadziesiąt tysięcy osób i według przeprowadzonych badań, znaczna część z tych osób będzie chciała korzystać
z usług przewoźnika, to na pewno te przewozy będą jednymi z największych w kraju, a śmiem twierdzić, że będą największymi przewozami w kraju.”

PKM Południe na miarę potrzeb mieszkańców
Na koniec debaty Prezes PKM SA – Grzegorz Mocarski poinformował, iż: „Dzięki temu, że w 2021 roku rozpoczęliśmy prace na STEŚ-em, znaczną część wyników tych prac będziemy mogli uszczegóławiać
w kolejnych etapach, jednak pewne rzeczy będziemy musieli robić równolegle, aby zdążyć do roku 2029 roku z zakończeniem realizacji.” Prezes PKM SA podziękował również radnym dzielnic, przez które przebiega PKM Południe, ponieważ to dzięki ich zaangażowaniu: „projekt jest uszyty na miarę potrzeb mieszkańców”. W podsumowaniu spotkania dodał: „Dziękuję za dotychczasową pracę zespołowi projektu PKM Południe. Mam naprawdę dobry i zaangażowany zespół. Wierzę w ich kompetencje dalej i zrobię wszystko aby projekt PKM Południe powstał”

Zapis debaty „PKM Południe – Kolejowe Korzyści” można obejrzeć na kanale YouTube Pomorskiej Kolei Metropolitalnej