AKTUALNOŚCI

PKM Południe – Kolejowe Korzyści. Przed nami debata samorządowców i ekspertów.

Mieszkańcy Gdańska mają powody do radości z powodu rozpoczęcia kolejnego etapu prac, związanego z uruchomieniem nowego 7,5-kilometrowego odcinka linii kolejowej PKM Południe. O szansach jakie niesie za sobą ten projekt będą dyskutowali samorządowcy i eksperci już
30 czerwca w godzinach 12:30 – 14:00 podczas debaty: „PKM Południe – Kolejowe Korzyści”, której transmisja live będzie dostępna na kanale YouTube Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Sześć nowych przystanków kolejowych

Projekt PKM Południe na trasie Gdańsk Śródmieście – Gdańsk Kowale, zakłada budowę sześciu nowych przystanków kolejowych:

1.           Trakt Św. Wojciecha (WARIANT 1 – korytarz czerwony)

2.           Trakt Św. Wojciecha (WARIANT 2 – korytarz błękitny)

3.           Madalińskiego

4.           Łostowice – Świętokrzyska

5.           Niepołomicka

6.           Wielkopolska

7.           Świętokrzyska – Węzeł Kowale

W Kowalach zaś powstanie duży węzeł przesiadkowy, skomunikowany z innymi środkami transportu i wielopoziomowym parkingiem na 2,1 tys. aut.

Spotkania informacyjne dotyczące PKM Południe:

W ramach prac nad STEŚ dla PKM Południe odbyły się 3 tury spotkań informacyjnych z mieszkańcami, dotyczących szczegółów projektu oraz rekomendowanego przebiegu PKM Południe, co jest zgodne z intencją władz naszego województwa.

„Oddana do użytku w 2015 roku linia Pomorskiej Kolei Metropolitalnej otworzyła komunikacyjnie Trójmiasto w kierunku zachodnim i stała się silnym bodźcem do rozwoju transportu kolejowego w całym regionie. Wtedy projekt realizowany był w porozumieniu z mieszkańcami, co przyniosło wymierny efekt. W przypadku projektu PKM Południe – tak jak dekadę temu – nie wyobrażam sobie, aby taka inwestycja mogła zostać zrealizowana bez przyszłych użytkowników tej linii.” – powiedział Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, podsumowując aktywny udział mieszkańców w dyskusjach dotyczących PKM Południe.

We wszystkich spotkaniach wzięło udział ponad 550 osób stacjonarnie i ponad 1400 online, spotkania trwały łącznie ponad 50 godzin, a nagrania z nich w serwisie YouTube obejrzało ponad 6000 osób. Za pomocą formularza kontaktowego i social mediów padło ponad 300 pytań dotyczących projektu PKM Południe.

Korzyści dla mieszkańców Gdańska

Skrócenie czasu podróży

Nowy odcinek PKM Południe umożliwi mieszkańcom Gdańska szybkie i wygodne podróżowanie między przystankiem SKM Gdańsk Śródmieście a węzłem przesiadkowym w Kowalach. Dojazd pociągiem z Kowal do Gdańska Głównego w godzinach szczytu zajmie zaledwie 14 minut, czyli trzykrotnie mniej niż samochodem (ok. 45 min.). Z symulacji wynika, że 8 pociągów będzie w stanie przewieźć tylu pasażerów, co ponad 5 tys. aut.

Łatwe przesiadki

Dzięki połączeniu przystanku SKM Gdańsk Śródmieście z węzłem przesiadkowym w Kowalach, mieszkańcy będą mieli możliwość łatwego przesiadania się na inne środki transportu, takie jak autobusy czy tramwaje. To oznacza, że podróże wewnątrz miasta staną się bardziej płynne i efektywne, a mieszkańcy będą mogli swobodnie korzystać z różnych linii komunikacyjnych.

Poprawa mobilności

Nowa linia kolejowa PKM Południe wpłynie na poprawę mobilności mieszkańców południowych dzielnic Gdańska i okolicznych gmin.

Dzięki temu projektowi będą mieli większą swobodę podróżowania i łatwiejszy dostęp do różnych części miasta. To z kolei pozwoli szybko i efektywnie dojechać do miejsc pracy, szkół, uczelni czy atrakcji turystycznych.

Środki unijne i termin zakończenia prac

Zaangażowane bezpośrednio w projekt samorządy – Województwo Pomorskie i Miasto Gdańsk – postanowiły przyspieszyć prace nad przygotowaniem wielobranżowej dokumentacji dla odcinka aglomeracyjnego PKM Południe (Gdańsk Śródmieście – Kowale), wraz z projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę. Dzięki temu, aplikowanie o środki UE będzie możliwe już w 2024 roku, a szansa na jego realizację już w aktualnej perspektywie dofinansowania unijnego czyli do końca 2029 roku.

„Zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcy południowych dzielnic Gdańska i okolicznych gmin są żywo zainteresowani postępem prac oraz szeroką wiedzą nt. samego projektu, w związku z tym, zapraszam serdecznie do udziału w debacie on-line 30 czerwca 2023 w godz. 12:30-14:00” – dodaje Grzegorz Mocarski – Prezes PKM S.A.