Pierwsze spotkanie informacyjne dotyczące projektu PKM Południe dla mieszkańców dzielnic Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Orunia Górna-Gdańsk Południe i Chełm już za nami. W nieco ponad dwugodzinnym spotkaniu wzięło udział 80 osób, a kolejnych 430 śledziło w formie online, oglądając transmisję spotkania na żywo w Internecie i zadając pytania za pośrednictwem czatu.

Spotkanie zorganizowane zostało 4 kwietnia 2022 r., o godz. 17., tak, aby jak najwięcej osób mogło w nim uczestniczyć (np. po skończonej już pracy), w łatwo dostępnym dla mieszkańców dzielnicy miejscu – Hotelu Zatoka przy Trakcie Św. Wojciecha. Frekwencja dopisała zarówno na spotkaniu stacjonarnym, jak i w opcji online. Na kanale YouTube PKM transmisję na żywo z pierwszego spotkania oglądało nawet 5-krotnie więcej osób niż było obecnych na sali.

Spotkanie rozpoczęło się emisją przygotowanego przez nas filmu, który w zaledwie 3 minuty i w przystępny dla każdego sposób wyjaśnia czym jest projekt PKM Południe. Następnie głos zabrali projektanci przygotowujący Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe projektu o nazwie „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap II – Rozwój infrastruktury transportowej w południowej części Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot w powiązaniu z regionalną siecią kolejową Województwa Pomorskiego” (w skrócie: PKM Południe). Ich nieco ponad półgodzinna prezentacja pokazała wszystkim jaką drogę przeszedł ten projekt od pierwotnych 97 wariantów na etapie Studium Programowo-Przestrzennego Biura Rozwoju Gdańska, poprzez przekazane do PKM SA 4 warianty rekomendowane i 16 wariantów alternatywnych, aż po aktualny jeden rekomendowany wariant z dwoma opcjonalnymi korytarzami na odcinkach 1 i 5.

Podczas dyskusji, jaka rozpoczęła bezpośrednio po prezentacji, uczestniczący w spotkaniu mieszkańcy, radni i przedstawiciele lokalnych społeczności zadali blisko 100 pytań. Dotyczyły one zarówno ogólnych kwestii, jak np. ochrona przed hałasem, jak również planowanego przebiegu nowej linii kolejowej w konkretnych lokalizacjach, czy też planów zastosowania różnych obiektów inżynieryjnych na poszczególnych odcinkach. Były też pytania o ewentualne kolizje nowej linii kolejowej z planowanymi na tym terenie wcześniej inwestycjami miejskimi, na które czekają mieszkańcy, jak np. ulice Nowa Sandomierska i Nowa Świętokrzyska. Projektanci nie tylko wyjaśnili, ale również pokazali szczegółowe projekty przygotowanych przez siebie rozwiązań umożliwiających pogodzenie przygotowywanych  przez miasto inwestycji drogowych z planowaną linią PKM Południe. Potwierdził to także uczestniczący w spotkaniu zastępca prezydenta Gdańska ds. Inwestycji Alan Aleksandrowicz.

Podczas całego spotkania widać było, że większość mieszkańców dobrze przygotowała się do niego i znała już wiele szczegółów PKM Południe, dzięki czemu dyskusja była bardzo merytoryczna, podparta rzeczowymi argumentami, co nieczęsto zdarza się na spotkaniach dotyczących inwestycji ingerujących w tak mocno zurbanizowaną już przestrzeń.

– Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli udział w pierwszym ze spotkań informacyjnych projektu PKM Południe – mówi Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA. – Cieszy nas tak duże zainteresowanie projektem oraz zgłoszone do niego uwagi i propozycje, a przede wszystkim za bardzo treściwa i spokojna dyskusja. Każdy taki głos jest dla nas ważny, dlatego w kolejnych dniach spotykamy się z mieszkańcami kolejnych dzielnic i gmin, przez które w przyszłości ma prowadzić PKM Południe.

Podczas spotkania prowadzącym odczytywane były także pytania, które zostały zadane za pomocą czatu towarzyszącego transmisji online. Było ich jednak tak dużo, że nie na wszystkie mogliśmy odpowiedzieć na żywo w trakcie spotkania. Odpowiedzi na nie zamieścimy w ciągu kilku dni na naszej facebookowej grupie PKM Południe – przy okazji wszystkich zainteresowanych projektem zachęcamy do dołączenia do niej.

Zapis wideo pierwszego spotkania informacyjnego PKM Południe dostępny jest na naszym kanale YouTube:

Informacje o kolejnych planowanych spotkaniach wraz z linkiem do strony z zapisami na nie można znaleźć w zakładce SPOTKANIA INFORMACYJNE.